BIOS Ayarlarına Nasıl Girilir?

Özellikle işletim sistemi yükleme veya format atma sırasında duyabileceğiniz BIOS’un ne olduğunu ve BIOS ayarlarına nasıl girilir anlattığımız yazımızla sizlerleyim. İlk olarak BIOS nedir, BIOS ne işe yarar onu öğrenelim.

 

BIOS Nedir?

BIOS’un açılımı “basic input/output system” dir. Türkçesi “temel giriş/çıkış sistemi” olarak çevirilebilir. Peki BIOS ne işe yarar?

BIOS, bilgisayarınızda çalışan en temel yazılımdır. Bilgisayarınızın güç düğmesine bastığınızda ilk olarak BIOS çalışır. İlk olarak bilgisayarınızdaki donanımı kontrol eder ve bir sorun olup olmadığına bakar. Sonrasında işletim sisteminin önyüklemesini çalıştırarak sistemi yükler.

BIOS üzerinden donanımlarınızı yönetebilir ve önyükleme yapılacak aygıtlarınızın sırasını değiştirebilirsiniz. Tüm bunları yapabilmek için BIOS’a girmeniz gereklidir. Yazının devamında ayarları değiştirebilmek için BIOS’a nasıl girebileceğinizi anlatacağım.

 

BIOS Ayarlarına Nasıl Girilir?

İlk adımda BIOS ayalarına girmek için hızlı olmanız gerekiyor. Bilgisayarınızın güç düğmesine bastıktan sonra ekrana anakartınızın logosu gelecek. Bu logo ekranında klavyeden uygun tuşa basarak BIOS ayarlarına girebilirsiniz. Her bilgisayarın BIOS ayarlarına giriş tuşu değişiklik gösterebilir.

Belirli bir BIOS tuşu olmamakla birlikte her marka bilgisayarın BIOS giriş tuşu değişkenlik gösterebilir. Bunun için logo ekranına dikkat ederek BIOS giriş tuşunu öğrenebilirsiniz. En çok kullanılan BIOS giriş tuşları

  • F1, F2, F3 vb.
  • Esc
  • Delete

Bu yukarıda tuşlar piyasada bulunan çoğu markanın kullandığı tuşlardır.

DELL açılış ekranı

Yukarıdaki resimde DELL marka bilgisayarın açılıştaki logo ekranını görebilirsiniz. Burada F2 = Setup yazısı ile DELL BIOS ayarlarına giriş yapabileceğinizi belirtiyor.

Siz de açılışta logo ekranına dikkat ederek

  • Press F1 to enter setup
  • BIOS settings: Esc
  • Setup = Del
  • System configuration: F2

yazılarına dikkat edebilirsiniz. Koyu yazılmış olanlar BIOS ayarlarına giriş tuşunu belirtiyor.

Eğer logo ekranında bu ibareleri yakalayamadıysanız, tekrardan bilgisayarınızı başlatıp deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızın yanında gelen belgelerde de BIOS ayarlarına nasıl girilir, hangi tuşa basmanız gerektiğine dair bilgi bulabilirsiniz.

Bunlar en temel, en yaygın kullanılan tuşlar ve BIOS ayarlarına giriş yöntemleridir. Bunlara rağmen BIOS ayarlarına nasıl gireceğinizi ve BIOS ayarları giriş tuşunu bulamadıysanız, bilgisayarınızın modelini Google üzerinde aratarak bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

GNU/Linux kullanıcısı, Thinkpad delisi teknomanyak