BIOS Boot Ayarları Nasıl Yapılır?

Bilgisayarımızın başlayacağı diski ayarlamak için BIOS boot ayarlarını yapmamız gerekiyor. Yazımızda BIOS boot ayarları nasıl yapılır öğreneceğiz. Kullandığımız işletim sistemi bilgisayarımızdaki ikinci bir diskte olabilir ya da format atmak veya işletim sistemini yeniden kurmak için bilgisayarımızı usb bellekten, CD/DVD sürücüden başlatmak isteyebiliriz.

Normalda BIOS ayarları öntanımlı olarak CD/DVD sürücüyü kontrol ettikten sonra eğer boot edebileceği bir medya yoksa, sabit diskten boot eder. Peki kurulum ortamımız USB bellek üzerinde ise bilgisayarımızı USB bellekten nasıl boot ederiz? Gelin BIOS boot ayarları nasıl değiştirilir öğrenelim.

 

BIOS Boot Ayarlarına Nasıl Girilir?

Öncelikle bilgisayarımızın BIOS’una girmemiz gerekiyor. Daha önce yazdığım BIOS Ayarlarına Nasıl Girilir? adlı yazıma bakarak BIOS’a girebilirsiniz.

BIOS’a girdiğinizi varsayarak BIOS boot ayarları nasıl yapılır anlatmaya başlıyorum.

BIOS Arayüz Ekranı

BIOS’a girdiniz ve sizi yukarıdaki gibi ya da farklı bir ekran karşıladı. Bazı firmalar, farklı şirketlerin ya da kendi yazdıkları BIOS arayüzlerini kullanır. Eğer yukarıdaki ekrandan farklı bir ekranla karşılarsanız, paniğe kapılmayın. Ekran farklı olabilir fakat siz boot kelimesini arayüzde arayarak kolaylıkla bu yazıdaki adımları kendi BIOS arayüzünüzde uygulayabilirsiniz.

Şimdi tekrar yukarıdaki ekrana dönecek olursak, üst kısımda ayar sekmeleri var. Bizim boot sekmesine gitmemiz gerekiyor. Bunun için ekranın en alt kısmında bulunan rehbere bakarak hangi tuşları kullanarak sekmeler içerisinde gezinmeyi ve ayar değiştirme tuşlarını öğreniyoruz.

Sağ ve sol ok tuşları ile sekmeler arasında, yukarı ve aşağı ok tuşları ile sekmelerdeki ayarların arasında gezinebiliyoruz. Enter tuşu ile alt ayarlara girebiliyoruz.

Sağ ok tuşu ile boot sekmesine geliyoruz ve bizi yukarıdaki ekran karşılıyor. Aşağı ok tuşu ile en üst sıraya yerleştirmek istediğimiz medyanın üstüne gelip + ve tuşları ile boot sırasını değiştiriyoruz.

Ekranın alt kısmından da görebileceğimiz üzere ayarlarımızı yaptıktan sonra F10 tuşu ile yaptığımız değişiklikleri kaydedip bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

Böylece bilgisayarımızı istediğimiz medya üzerinden başlatabileceğiz. İşlerinizi bitirdikten sonra ayarları eski haline getirmeyi unutmayın.

 

Sizin BIOS arayüzünüz farklı olabilir. Fakat yazımı okuyarak ve resimlere bakarak aynı değişiklikleri kendi BIOS arayüzünüzde kolaylıkla yapabilirsiniz. Karşılaştığınız sorunları yorum kısmından bizlere iletebilir ve yardım alabilirsiniz.

GNU/Linux kullanıcısı, Thinkpad delisi teknomanyak

BIOS Boot Ayarları Nasıl Yapılır?” adlı yazı için neler dediler?

  1. Pingback: ISO Dosyası USB Belleğe Nasıl Yazılır? - BT Notları

  2. Pingback: Linux Nasıl Kurulur? - Linux Kurulum Rehberi - Linux Notları

Yorum yapmak ister misiniz?