CES 2018’de Tanıtılan Yeni Teknolojiler

Jetgiller çizgi filmini hatırlıyor musunuz? Robotların tüm ev işlerini yaptığı, işe uçan arabalarla gittiğiniz gelecekte geçen çizgi film. Yıl 2018 ve bu izlediklerimiz yakın bir tarihte gerçekleşecek gibi görünmüyor. Fakat CES (Consumer Electronics Show) her yıl en yeni teknolojilerin tanıtıldığı bir fuar olarak, her sene Jetgillere bir adım daha yaklaştığımızı hissettiriyor. En azından ufak adımlarla da olsa.

Vegas’da düzenlenen CES’de bu sene tanıtılan yeni teknolojilerden derlediklerimizi yazının devamında görebilirsiniz.

 

5G

Herkes 5G’yi bekliyor desek (en azından Türkiye dışındaki diğer ülkelerde yaşayanlar) yalan olmaz. Yüksek hızlı, limitsiz ve cebinizde taşıyabileceğiniz bir internet. Samsung firması 5G için kablosuz fiber (wireless fiber) tanımını kullanıyor. Bu tanımı kullanmakta haklı çünkü 5G, saniyede 10 gigabite varan bir hız vadediyor. Şu an kullandığımız 4G LTE’den 10 kat daha hızlı. Tabii bunlar teorik hızlar. Uygun şartlar altında bu hızlara ulaşabilirsiniz. Yine de şu an kullandığımız 4G’den hızlı olacağı kesin. 5G ile birlikte full HD bir filmi saniyeler içerisinde indirebiliyor olacağız.

Hız güzel ama operatörler nasıl bir tarife ile 5G’yi bizlere sunacaklar merak etmiyor değilim. Bir kaç GB verip kota aşımı sonrası hızın düşmesi 5G’yi gereksiz kılacaktır.

Verizon, bu yıl içerisinde Amerika’nın bir kaç eyaletinde 5G’yi kullanmaya başlayacak. Fakat planlarında 5G’yi ev için geniş bağlantı olarak kullanmak var. Cep telefonları ile kullanmayacaklarını belirtiyorlar.

En azından 2020’ye kadar 5G’yi göremeyebiliriz.

 

NVIDIA Big Format Gaming Display (BFGD – kısaca büyük oyun ekranı)

NVIDIA bir çok yeni teknoloji tanıttı CES’de. Fakat hiç biri yeni 65″ oyun ekranı kadar etkileyici değil. Teknik olarak kendisi bir monitör. Fakat hem 65″ boyuta sahip, hem de 4K, HDR ve düşük tepkime süresine sahip. İçerisinde SHIELD entegre olarak geliyor. Bu sayede filmlerinizi izleyebilir, PC oyunlarınızı stream edebilir ya da Android oyunlarınızı oynayabilirsiniz. Ve tüm bunları 4K olarak G-Sync teknolojisi ile yapabiliyorsunuz.

Henüz bir fiyat belli değil, fakat tüm bu özelliklere bakarak fiyatının bir hayli yüksek olacağını tahmin edebilirsiniz.

 

Windows 10 ARM Dizüstü Bilgisayar

Windows 10 ARM duyurulduğundan beri merakla bekliyoruz. Özellikle 24 saate varan pil süreleri kullanıcıları meraklandırıyor. CES’de Lenovo tarafından gösterilen Miix 630 ile ilk defa Windows 10 ARM görmüş olduk. Tabii bu daha çok dizüstü bilgisayardan çok Microsoft’un Surface’ı gibi bir tablet laptop tarzı bir cihaz. Henüz kullandığımız normal uygulamaların ARM işlemciler üzerinde nasıl çalışacağı belirsiz. Bekleyip göreceğiz.

 

USB Hızlı Şarj

USB hızlı şarj özelliği zaten var dediğinizi duyar gibiyim. Evet bir çok firma kendi hızlı şarj özelliğini çıkardı. Fakat CES’de tanıtılan bu USB hızlı şarj özelliği piyasaya bir standart getirmek için.

USB’nin standartlarını belirleyen USB Implementers Forum’u piyasadaki karışıklığı önlemek ve bir standart getirmek adına USB Delivery 3.0’ı duyurdular. Bu sayede üreticiler kendi hızlı şarj özelliklerinin yanında bu ortak hızlı şarj özelliğini de cihazlarına ekleyerek herkesin kullanımına sunacaklar. Bu sayede cihaz karmaşası yaşamadan tüm cihazlarda hızlı şarj özelliğine kavuşacaksınız.

WPA3 Kablosuz Ağ Güvenliği

Wi-Fi Birliği, kablosuz ağ güvenliği standartı olan WPA2 yerine daha güvenli olan WPA3’ü duyurdular. WPA2’nin son zamanlarda çıkan KRACK gibi güvenlik sorunlarından sonra WPA3 daha güvenli olacaktır.

WPA3 ile birlikte, önceden kamusal alanlarda ortak internet ağlarına bağlandığınızda şifrelenmemiş olan ağınız artık ne olursa olsun şifrelenmiş olacak. Sözlük saldırılarının da önüne geçerek, kablosuz ağ şifrelerinin kırılmasını zorlaştıracak.

Ayrıca ekransız akıllı cihazların kablosuz ağlara bağlantısını da kolaylaştıracağı tanıtılan özellikleri arasında.

 

Siz ne diyorsunuz? Jetgiller’e bir adım daha yaklaştık mı? Sizin hala heyecanla ve merakla beklediğiniz yeni teknolojiler var mı? Yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: The Best (Actually Useful) Tech We Saw at CES 2018How-To Geek

GNU/Linux kullanıcısı, Thinkpad delisi teknomanyak

CES 2018’de Tanıtılan Yeni Teknolojiler” adlı yazı için neler dediler?

  1. Pingback: WPA3 Nedir? – BT Notları

  2. Pingback: 5G Nedir? - Ne Kadar Hızlı? - BT Notları

Yorum yapmak ister misiniz?