CSS3 Nedir ve Yenilikleri Nelerdir?

Merhaba sevgili Bt Notları okuyucuları. Bu gün sizlere CSS3 nedir ve CSS3 ile gelen yenilikler nelerdir anlatmaya çalışacağım.

CSS ve CSS 2 web sayfalarındaki tüm objelere çeşitli stil özellikleri tanımlamaya yarayan teknolojinin adıydı. CSS3′den önceki bu teknoloji bünyesinde nispeten daha pasif ve sabit stil özelliklerini barındırıyordu. Internet sayfalarının daha aktif olma ihtiyacı, web tasarımcılarının JavaScript’i daha etkin kullanmaya başlaması ve jQuery gibi CSS temelli teknolojilerin popülaritesini artırması, CSS için de yeni bir versiyon ihtiyacını doğurdu. Sonuç olarak ortaya daha esnek, JavaScript ile daha iyi anlaşan ve mobil cihazlar için daha etkili çözümler sunan CSS3 ortaya çıkmıştır.

CSS sayesinde gelişen web teknolojilerinin ihtiyaçlarına yönelik birçok yenilik getirilmiştir. Bu yeniliklerden bazıları şunlardır;

  • Text Properties (Yazı özellikleri) : Yazıya gölge verme (text-shadow), text-stroke, tarayıcı uyumlu özellikler ve RGB kullanarak saydamlık verme gibi birçok özellik, web sayfalarında kullanılan yazılara etki edebilir hale gelmiştir.
  • Layout Properties (Düzen özellikleri) : Kenarlıkları oval yapma (border-radius), box-shadow (gölgelendirme), çoklu yazı kolonları (multi column text) ve donukluk (opacity) gibi özellikler de CSS3 ile birlikte gelmiştir.
  • Animated Property Transitions (Animasyonlu Özellik Geçişleri) : CSS3 ile birlikte gelen en etkileyici özelliklerden biri, HTML objelerinin özelliklerine animasyonlu geçiş efektleri tanımlayabilmektir. Bu özellik ile ilgili örnekli anlatımları CSS3 makaleleri altından takip edebilirsiniz.
  • Border Image (Kenarlık Resimleri) : CSS3 ile birlikte objelere uygulanan kenarlıklar için resim tanımlaması yapılır hale gelmiştir.
  • Gradients (Geçişler) : Web sayfasındaki resimlere ve uygun objelere, linear gradients (doğrusal geçişler), radial gradients (radyal geçişler) mozilla webkitleri gibi şık stil düzenlemeleri de yine CSS3 ile yapılabilmektedir.
  • 2D / 3D Transformations (Dönüşümler) : CSS3 ile birlikte nesnelere 2 veya 3 boyutlu dönüşüm efektleri verilebilmektedir.
  • Web Fontları : CSS3 ile birlikte gömülü ve her browsera ayrı olarak uyarlanabilecek yazı fontları ve formatları geliştirilmiştir. Ayrıca mobil cihazlar için kullanılabilecek yeni fontlar da CSS3 ile birlikte gelen kullanışlı yeniliklerdendir.

CSS3 her ne kadar web tasarımcıları için daha zengin ve daha dekoratif çözümler getirse de henüz hala tüm browserlar tarafından tüm özellikleri desteklenmemektedir. Maalesef hala web tasarımcıları farklı tarayıcılar için farklı önekler kullanarak ilgili etkiyi yaratmaya çalışmaktalar.

Bir başka CSS makalesinde görüşmek üzere, hoşçakalın.

CSS3 Nedir ve Yenilikleri Nelerdir?” adlı yazı için neler dediler?

Yorum yapmak ister misiniz?