Hangi Monitörü Almalıyım?

Hangi monitörü almalıyım diye kendinize soruyorsanız, siz de bizim gibi sürekli monitör karşısındasınızdır. Hal böyle olunca sürekli baktığımız monitörün iyi olması gerekiyor. Peki monitör satın alırken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi monitörü almalısınız?

Yazımızda monitör alırken dikkat edilmesi gerekenleri ve monitörlerin özelliklerini anlatıyor olacağım. Keyifli okumalar!

 

Bağlantı Türü

Monitör alırken soracağınız ilk soru şu olmalı: Bu monitörü bilgisayarıma takabilir miyim? Bağlantısı benim bilgisayarıma uygun mu? Bilgisayarınızda monitör çıkışlarını kontrol edip, mevcut çıkışlara uygun bağlantıya sahip monitör satın almalısınız.

Eğer kontrol etmeden alırsanız ya da uygun bağlantıya sahip olmayan bir monitörünüz varsa, adaptörler yardımıyla da bağlantı sağlayabilirsiniz.

Gelin, monitör bağlantı türlerini inceleyelim.

 

VGA

VGA, şu an piyasada bulabileceğiniz en eski monitör bağlantı türlerinden biridir. Eski fakat, özellikle ülkemizde hala yaygın olarak kullanımı mevcut. Özellikle projeksiyon cihazlarının çoğunda bu bağlantı türü olduğundan dolayı hala iş serisi dizüstü bilgisayarlar VGA çıkışına sahip.

VGA, analog bir bağlantı türüdür ve genelde 1080p çözünürlüğün altındaki monitörler için kullanılır. 1080p üstü çözünürlüklerde kullanmanız pek de mantıklı değil.

 

DVI

DVI, VGA’nın dijital versiyonu diyebiliriz. Neredeyse VGA kadar eski bir teknoloji olmasına rağmen hala kullanılıyor. Özellikle masaüstü bilgisayarlarda DVI çıkışını görebilirsiniz. Boyutundan dolayı genelde dizüstü bilgisayarlarda üreticiler tercih etmiyorlar.

DVI çıkışı 2560×1600 çözünürlüğe kadar destekliyor.

HDMI

Evinizde plazmanız varsa (siz plazma derken ne demek istediğimi anladınız) HDMI çıkışının ne olduğunu biliyorsunuzdur. HDMI dijital bir bağlantı türü ve aynı zamanda hem görüntü hem de ses taşıyabiliyor. Bu sayede monitörünüz dahili hoparlöre sahipse, ekstra kabloya ihtiyaç duymadan tek kablo üzerinden hem görüntü hem de sesi taşıyabilirsiniz.

DisplayPort

DisplayPort, HDMI’ın daha akıllı versiyonu diyebiliriz. DisplayPort ile monitörleri birbirlerine bağlayabilirsiniz. Sonrasında tek bir monitörü bilgisayarınıza bağlayarak kablo karmaşasından kurtulabilirsiniz. DisplayPort aynı HDMI’da olduğu gibi görüntü yanında ses de taşıyabiliyor.

DisplayPort versiyon 1.4 ile 4K çözünürlüğü destekliyor. Mini DisplayPort sayesinde dizüstü bilgisayarlarda bu çıkışa rastlamak mümkün.

 

Ekran Boyu: Ne Kadar Büyük Olmalı?

Ekran boyu kişiye göre ve ihtiyaçlara göre değişir. Fakat boyut arttıkça fiyatı da doğru orantılı olarak artıyor. Siz ihtiyacınıza göre ekran boyutunu belirlemelisiniz fakat birkaç ufak tavsiyemiz olacak:

  • Boyut ne kadar yüksek olursa, grafik amaçlı kullanımda o kadar rahat edersiniz.
  • Yaptığınız işle alakalı olarak ekran boyutu verimliliğinizi arttıracaktır.
  • Ekran boyutunu çok büyük almanız -özellikle 27″‘den fazla- size faydadan çok zarar verecektir. Görüş alanınız oturduğunuz yerle de alakalı olduğundan 27″ ekran boyutu masaüstü için alabileceğiniz en büyük boy olsun.

Aspect Ratio: Kare mi Geniş Ekran mı?

Aspect ratio, ekranın genişliğinin yüksekliğine oranıdır. Bugün piyasada satılan çoğu ekran 16:9 orana sahip. 16:10 ekranlar biraz daha yüksektir ve grafik amaçlı kullanım için idealdir. 4:3 ve 5:4 orana sahip monitörler artık satılmıyorlar.

 

Ekran Çözünürlüğü: Ne Kadar Piksel O Kadar Keskin Görüntü

Eski tüplü monitörlerin yerini yeni monitörler aldı ve piksel devri başladı. Monitörlerin çözünürlüğü dikeyden yataya piksel sayısı ile ölçülüyor.

Özetlemek ve kısaltmak gerekirse söylemek istediğimiz; ne kadar yüksek çözünürlük o kadar iyi. Bugün 1920×1080 piksel çözünürlük neredeyse standart hale geldi. 1080p olarak adlandırılan bu monitörler full hd olarak da söyleniyor.

 

Yukarıdaki saydığımız özellikler başlangıç seviyesi için ve düzgün bir monitör almanız yeterli olacaktır. Daha fazla detayda boğulmanıza bizce gerek yok.

Eğer monitör almak istiyorsanız, yorum bölümünden bizlere danışabilirsiniz.

 

 

GNU/Linux kullanıcısı, Thinkpad delisi teknomanyak

Yorum yapmak ister misiniz?