iPhone’u Hızlandırmak İçin En İyi Yöntem: Batarya Değişimi

Zaman içerisinde telefonlarımız yavaşlıyor. Yeni yazılımlar çıktıkça eskiyen donanımlar bu durumla başa çıkamıyorlar. Fakat yavaşlayan iPhone’unuzu hızlandırmanın bir yöntemi var. Şu an için yavaşlayan iPhone’unuzu hızlandırmanın en kolay ve etkili yöntemi bataryasını değiştirmek.

İlk olarak reddit üzerinde açılan bir başlıkta tartışılan bu konu, daha sonra Geekbench çalışanı John Poole’un yazdığı blog da doğrulanmış oldu.

Apple, daha sonra yaptığı bir açıklama ile bataryası eskiyen iPhone’ları yavaşlattığını açıkladı. Yazının devamında Apple’ın neden iPhone’ları yavaşlattığını ve bu soruna nasıl çözüm bulacağınızı anlatıyoruz.

 

Apple, Eski Model iPhone’ları Yavaşlatıyor

Zaman içerisinde telefonunuzun bataryası kullanıma bağlı olarak eskiyor ve kapasitesinin altında şarj tutmaya başlıyor. Örneğin; yeni bir batarya 12 saat şarj sağlarken, zaman içerisinde aynı koşullar altında 8 saate düşebiliyor. Bu durum normal bir süreç. Telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve hatta akıllı saatler bile zaman içerisinde şarj sürelerinde kısalma yaşıyor.

Bataryanızın şarj süresini korumanızı sağlayacak yöntemler mevcut. Örneğin; uzun süre şarjda tutmamak, sıcak veya soğuktan korumak bunlardan birkaçı. Fakat ne yaparsanız yapın, bataryanızın ömründe kısalma olacaktır.

Apple ise, zamanla batarya ömrü kısalan iPhone’larda ani kapanmalara rastlamış. Zamanla batarya ömrü kısalan iPhone’larda rastlanan bu ani kapanmalar, bataryanın o an için sistemin ihtiyacı olan yeterli enerjiyi sağlayamamasından kaynaklanıyor.

Apple’ın bu iPhone batarya problemine çözümü ise, işlemci frekansını azaltarak aşırı enerji ihtiyacını ortadan kaldırmak ve ani kapanmaların önüne geçmek. Fakat bu durum iPhone’unuzun aşırı yavaşlamasına neden oluyor.

 

iPhone’unuzun Yavaşladığını Nasıl Anlarsınız?

Soru mu bu dediğinizi duyar gibiyim. Yavaşlayan bir iPhone’u farketmemeniz imkansız. Fakat bu yavaşlama bir anda olmayacaktır. Yavaşlamaya başlayan iPhone’u baştan farkedip önleminizi alabilirsiniz.

Bunun için öncelikle Geekbench adlı uygulamayı telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı başlatıp CPU sekmesini seçip Run Benchmark demeniz yeterli. Program sayesinde iPhone’unuzun işlemci performansını ölçebiliyorsunuz.

Run Benchmark dedikten sonra aşağıdaki gibi bir sonuç ekranı ile karşılaşacaksınız.

Single Core yazan kısımdaki rakam işlemcinizin tek bir çekirdekle çalışırkenki performans değerini gösteriyor.

Eğer bu rakam normal değerlerin altına düşmeye başladıysa, iPhone’unuzun bataryasını değiştirmenizin vakti gelmiş demektir.

Aşağıda iPhone modellerinin Single Core değerlerini görebilirsiniz.

  • iPhone 6 ve 6 Plus: 1620
  • iPhone 6s, 6s Plus ve SE: 2500
  • iPhone 7: 3500

Eğer iPhone’unuzun değerleri yukarıdaki değerlerin altındaysa işlemciniz, bataryanızın ömrünün kısalmasından dolayı Apple tarafından yavaşlatılmıştır. Özellikle 2 seneden eski iPhone’larda durum bu şekilde. iPhone 6 serisinden önceki modeller bu durumdan etkilenmiyorlar.

 

Kaynak: You Can Speed Up Your Slow iPhone by Replacing the BatteryHow-To Geek

deneme

Yorum yapmak ister misiniz?