ISO Dosyası USB Belleğe Nasıl Yazılır?

Gelişen teknoloji ile işletim sistemlerini CD/DVD yerine USB bellekler üzerinden kurabiliyoruz. İşletim sistemimizin ISO dosyasını USB belleğe yazarak kurulumu daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz. Peki ISO dosyası USB belleğe nasıl yazılır? Yazımın devamında ISO dosyası USB belleğe en kolay ve hızlı şekilde nasıl yazılır öğreneceğiz.

ISO dosyasını USB belleğe yazmak için gerekenler:

 • En az 8 GB boyutunda USB bellek (USB3.0 olması yazım ve kurulum aşamalarını hızlandıracaktır)
 • Kullanacağınız işletim sisteminin ISO dosyası
 • ISO dosyasını USB belleğe yazdıran yazılım

 

USB belleği kurulum sonrasında saklayarak ileride tekrar kurulum için bu işlemleri tekrarlamanıza gerek kalmaz. Elinizin altında bu tarz bir bellek bulundurmanız yararınıza olacaktır. Bunun için ayrıca bir USB bellek alıp sadece bu tarz bir iş için kendisini kullanabilirsiniz.

İşletim sisteminizin ISO dosyasını internet üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz. Çoğu Linux dağıtımı ücretsiz olarak dağıtılır ve sitelerinden ISO dosyalarına erişebilirsiniz. Örneğin; En İyi Linux Dağıtımları yazımızdan en çok kullanılan Linux dağıtımlarını görebilir ve ISO dosyalarını indirebilirsiniz.

En çok kullanılan dağıtımlardan biri olan Ubuntu Nasıl İndirilir?

ISO dosyasını USB belleğe yazdırmak için bir yazılıma ihtiyacınız var. Bunun için Rufus yazılımını kullanabilirsiniz. Windows ve Linux ISO dosyalarını Rufus yazılımı yardımıyla hızlı ve kolay bir şekilde USB belleğe yazdırabilirsiniz. Buradan Rufus’u indirebilirsiniz.

Yazıyı yazdığım tarihte Rufus’un 3.0 versiyonu mevcuttu. Sizler şuradan sitesine giderek en güncel sürümü indirebilirsiniz.

 

ISO Dosyası USB Belleğe Nasıl Yazılır?

Gerekli olan malzemelerimiz hazırsa, ISO dosyası USB belleğe nasıl yazılır öğrenelim.

 1. Öncelikle Rufus’u açıyoruz. Rufus, portable yani kurulum gerektirmiyor. İndirdiğimiz .exe dosyasına çift tıklamamız yeterli. Rufus’u Windows 10, 8, 7, Vista ve XP üzerinde kullanabilirsiniz.
  İlk açılışta Rufus size bir uyarı ekranı açacak ve Rufus’un ileride çıkacak olan güncellemelerini otomatik olarak kontrol etmek için isteyecek. Eğer ileride Rufus’u kullanacaksanız bu uyarıyı onaylayabilirsiniz.
 2. ISO dosyasını yazacağınız USB belleği bilgisayarımıza takıyoruz.
  Dikkat! ISO dosyasını USB belleğe yazma işlemi sırasında bellekte bulunan verileriniz silinecektir. Varsa, dosyalarınızı yedeklemeniz gerekiyor.
 3. Rufus arayüzünde en üst kısımda bulunan Aygıt sekmesinden USB belleğinizin seçili olduğundan emin olun. Seçili değil ise seçin.
  Rufus, doğru belleği seçtiğinizden emin olmanız için size belleğin ismini, sürücü harfini ve ne kadar boş alanı olduğunu söyleyecektir. Bu sayede doğru belleği seçtiğinizden emin olabilirsiniz.
  Belleğinizdeki boş alanın ne kadar olduğu önemli değil. ISO yazımı sırasında bellekteki tüm veriler silineceğinden 8 GB boyuta sahip bir USB bellek kullanmanız yeterlidir.
  Eğer USB belleğinizi Aygıt sekmesinde göremezseniz, bilgisayarınızdaki farklı bir USB girişine belleğinizi takmayı deneyebilirsiniz.
 4. Disk Bölüm Düzeni ve Hedef Sistem kısımlarını öntanımlı olarak geldiği şekilde bırakabilirsiniz.
 5. Yeni Birim Etiketine kurduğunuz işletim sisteminin adını yazabilirsiniz. Bu sayede daha sonra USB belleği bilgisayarınıza taktığınızda içerisinde ne olduğunu kolaylıkla hatırlayabilirsiniz.
 6. Önyükleme seçimi kısmında SEÇ butonuna basarak işletim sisteminizin ISO dosyasını seçebilir ve BAŞLAT tuşuna basarak ISO dosyasını USB belleğe yazma işlemini başlatabilirsiniz.
 7. BAŞLAT tuşuna bastıktan sonra program sizi, USB bellekteki tüm verilerin silineceğine dair uyarı mesajı gösterecek.
 8. Bir süre yazma işlemi yaptıktan sonra Durum kısmında HAZIR yazısını gördükten sonra USB belleğiniz kurulum için hazır olacaktır.

USB belleğimiz kurulum için hazır olduğuna göre BIOS Ayarlarına Nasıl Girilir? yazımızdan BIOS’a girmeyi öğrenebilir, BIOS Boot Ayarları Nasıl Yapılır? yazımızdan BIOS boot ayarlarını yaparak bilgisayarınızı USB belleğinizden başlatarak işletim sisteminizi kurabilirsiniz.

 

GNU/Linux kullanıcısı, Thinkpad delisi teknomanyak

ISO Dosyası USB Belleğe Nasıl Yazılır?” adlı yazı için neler dediler?

 1. Pingback: macOS Üzerinde ISO Dosyası USB Belleğe Nasıl Yazılır? - BT Notları

 2. Pingback: Linux Nasıl Kurulur? - Linux Kurulum Rehberi - Linux Notları

 3. Pingback: Pardus Nasıl Kurulur? - Pardus Kurulum Rehberi - Linux Notları

Yorum yapmak ister misiniz?