mDNSResponder Nedir?

Mac üzerinde Activity Monitor’u kontrol ettiniz ve bir işlemin çalıştığını gördünüz: mDNSResponder. Peki mDNSResponder nedir ve endişelenmeli misiniz? Hayır; mDNSResponder, macOS’un çekirdek parçalarından biridir.

 

mDNSResponder Nedir?

Bugün bahsedeceğimiz macOS işlemlerinden biri olan mDNSResponder, Apple’ın Bonjour protokolünün bir parçasıdır. Bonjour, Apple’ın kurulum gerektirmeyen ağ servisidir. Bonjour sayesinde Apple cihazları aynı ağ üzerinde birbirlerini kolaylıkla bulabilirler. mDNSResponder, düzenli olarak ağı tarar ve Apple cihazları birbirlerine bağlar.

Peki mDNSResponder neden sürekli diğer cihazları arar? Bunu yapmasının sebebi, cihazlar arası bağlantıyı kolaylaştırmaktır. Mesela bu sayede ağda bulunan iTunes kütüphanelerine ulaşım kolaylaşır. iTunes’u açtığınızda, mDNSResponder sayesinde aynı ağ üzerindeki paylaşılmış iTunes kütüphanelerine direkt ve kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu işlemin bu kadar kolay çalışmasının sebebi Bonjour’dur. Bonjour sayesinde aynı ağ üzerindeki iki bilgisayar birbirlerini kolaylıkla bulabilirler ve bu sayede örnekte olduğu gibi iTunes kütüphaneleri sürekli güncel kalabilir.

Bonjour sadece iTunes için değil, diğer tüm ağ ile alakalı paylaşımlar için var. Finder üzerindeki Shared listesi için de Bonjour’a ihtiyaç var. Bu sayede aynı ağ üzerindeki cihazları görebilir ve onlara erişim sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde Fotoğraflar uygulaması da Bonjour sayesinde aynı ağ üzerinde paylaşılan albüm ve fotoğraflara erişim imkanı sunar. Airplay ve paylaşılan ağ yazıcıları da Bonjour sayesinde hiç bir kuruluma gerek duymadan macOS üzerinde birbirlerini bulurlar.

3. parti uygulamalar da Bonjour’u kullanabilirler. Örneğin; medya merkezi olarak kullanılan Kodi’ye iTunes üzerinden ses yayını yapabilirsiniz.

Bonjour Browser adlı uygulamayı kullanarak ağınızdaki Bonjour kullanan cihazları kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Mac üzerinde firewall kullanıyorsanız mDNSResponder işlemini engellemeyin. mDNSResponder’ı engellerseniz, Bonjour düzgün çalışmayacaktır. Bonjour’un düzgün çalışmaması, ağ kullanımınızı etkileyecektir. Bazı durumlarda Bonjour’u engellemeniz, internete erişiminizde bile sorunlara yol açabilir. En iyisi mDNSResponder’ı engellememek.

mDNSResponder çok fazla sistem kaynağı tüketen bir işlem değildir. Eğer çok fazla işlem ve bellek tüketiyorsa, sistemi baştan başlatmanız sorununuzu çözecektir.

Apple, mDNSResponder’ı Kullanmayı Bırakmamış Mıydı?

Apple, 2014 yılında Yosemite ile birlikte mDNSResponder’ı kullanmayı bırakmıştı. Fakat bir çok sorunla karşılaşınca, 1 yıl sonra El Capitan ile yeniden geri getirdi ve bir çok sorunu çözdü.

 

Kaynak: What is mDNSResponder, And Why Is It Running On My Mac?How-To Geek

GNU/Linux kullanıcısı, Thinkpad delisi teknomanyak

Yorum yapmak ister misiniz?