WPA3 Nedir?

Wi-Fi Birliği, WPA2 yerine geçecek olan ve daha güvenli bir şifreleme protokolü olan WPA3’ü CES 2018’de duyurmuştu. Haberin detaylarına CES 2018’de tanıtılan yeni teknolojiler başlıklı yazımızdan ulaşabilir, diğer yeni teknolojilerden de haberdar olabilirsiniz.

Peki WPA3 nedir? WPA3’ü ne zaman kullanmaya başlayabiliriz? Hepsi yazının devamında.

 

WPA3 Nedir?

WPA’nın açılımı “Wi-fi Protected Access”dir. Türkçeye çevirmek istersek, korunan kablosuz bağlantı diyebiliriz. Evinizde kablosuz bağlantı varsa, büyük ihtimalle WPA2 ile korunuyordur. WPA2, WPA’nın 2. versiyonudur. WPA ve WEP gibi eskiden kullandığımız ve artık kullanılmayan ve güvenli olmayan protokoller de mevcut.

Kısaca; WPA2 ile birlikte internete bağlanmak isteyen cihazlarınız ile router veya modeminiz arasında şifrelenmişl bir bağlantı oluşturulur ve güvenli bir şekilde internete bağlanabilirsiniz.

WPA3 ile birlikte, WPA2’de bulunmayan 4 yeni özellik geliyor. Bu özellikler sayesinde WPA3, WPA2’den daha güvenli bir şifreleme sağlıyor olacak.

WPA3 ile birlikte şifreleme daha güçlü bir hal alıyor ve cihazlar arasındaki veri iletişiminin izlenmesi zorlaşıyor. Özellikle toplu alanlarda internete bağlanmaya çalıştığınızda WPA2’den daha güvenli bir bağlantı sağlamış olacaksınız.

WPA3 ile birlikte ekranı olmayan cihazlarında internete bağlanması kolaylaşacak.

 

WPA3 Ne Zaman Geliyor?

Yazılım güncelleştirmesi ile cihazlarınızı WPA3 ile kullanmaya başlayabilirsiniz. Fakat çoğu üretici bunu yapmak yerine WPA3 destekli yeni cihazlar çıkaracaktır.

 

Kaynak: What Is WPA3, and When Will I Get It On My Wi-Fi?How-To Geek

GNU/Linux kullanıcısı, Thinkpad delisi teknomanyak

Yorum yapmak ister misiniz?